A Szervita Square Building aljában található Steam étterem reggeltől késő estig várja mindazokat, akik a nagyvárosi létet természetesen élik. Az étterem tulajdonosai egy olyan, a mai kor igényeire szabott kávéházi hangulatot képzeltek el, ahol az otthonosságé, a baráti és üzleti találkozásoké a főszerep, kozmopolita életérzéssel megfűszerezve. A tervező elképzelései alapján a Coninvest szakértői segítettek kiválasztani azokat a bútorokat, amelyek valóra váltják mindezt.
Az étterem csodálatos enteriőrjének megszületéséről Fekete-Tóth Tímea és Kutasi-Kovács Petra belsőépítészeket kérdeztük.
Mik voltak a fő irányvonalak az étterem belső tereinek megtervezésekor? A nagy belmagasság milyen lehetőségeket és kihívásokat rejtett?
„Ha a Szervita Square building a DVM portfóliójának ékköve, úgy a benne található Steam étterem a Budapesti éttermek ékszerdoboza. A modern, 7 emeletes épület – különleges formavilágával, könnyed, éteri szerkezetével, lágy homlokzatkontúrjaival és tükröződő felületeivel – organikusan illeszkedik a híres szecessziós épületek által meghatározott építészeti környezetbe. A díszlamellákkal osztott hatszintes üveghomlokzat leginkább egy felhőre emlékeztet, mivel hol itt, hol ott lép ki a kontúrjából. A tér terasz-szerűen lett rendezve, az üveg homlokzata úgy hordozza a Szervita tér összes házát, mint valamiféle emlékezet. Erre az emlékezetre reflektál a Steam belső tere, mely a környék feledésbe merült kávéházainak atmoszféráját idézi és az épület modern szecessziós hangulatát ötvözi.
A hely belsőépítészeti nyelve és anyaghasználata egyszerre sugall letisztultságot, magas minőséget, kellő lazaságot és a részletek tökéletes harmóniáját. Játszottunk a szecesszió és art deco áthallásaival, tömegeivel és íves formavilágával. A STEAM esetében a szecesszió (terrakotta tömegek, mintás párnák, a teraszon a székek Thonet formavilága) és az art deco (márvány asztal betétek, dió, réz kiegészítők) találkozik az indusztriális behatással, amely az ipari mennyezetben és a minimális fa elemekben érhető tetten. A nagy belmagasság a tervezés kezdete óta meghatározó elem volt és az is szándékos volt, hogy a gépészetet láttassuk. A gépészet tehát látható és egy világos szürke festést kapott.
A belső téri elemek karaktere az épületével megegyező vonalvezetésű, a modern szecesszió a belső világban is tetten érhető. A pult és látványkonyha sötétített barna üveg tömbje a tetején helyet kapó galéria szinttel finoman egy tömegként jelenik meg a térben. Míg alul ezek a funkciók hengerelt vörösréz burkolatot kaptak, felül a galéria térelhatárolása már egy áttörtebb, anyagában azonos pálcás réz leválasztást kapott. Az enteriőr karakteres vörösréz, terrakotta és dió tónusait az otthonosság érzésének megteremtéseképp válogattuk össze.”
A Coninvesttel hogyan kerültetek kapcsolatba? Miért őket választottátok a közös munkához?
„A Coninvesttel nagyon jó a munka kapcsolatunk, más projekteken is dolgoztunk együtt, bár főként konyhatechnológia tervezéseken. Öröm volt számunkra, hogy a mobilia és az egyedi asztalos csomag részein dolgozhattunk együtt. A Coninvest készítette az egyedi tervezésű asztallapokat, melyek belsejébe márvány mező került, a külső keret pedig olajozott tölgy lett, a régi kávéházi asztallapok mintájára. A kültéri székeket és asztallapokat a Pedrali palettájáról választottuk ki. A beltéri karosszékek a Halex gyártótól a Fogo, mely kellően öblös és kényelmes időtöltést biztosít. A Coninvest által szállított elemek határidőre és megfelelő minőségben érkeztek a helyszínre.”
Hogyan segítettek a Coninvest szakértői kiválasztani az enteriőr bútorait?
„A mobiliák kiválasztására nagy hangsúlyt fektettünk, megrendelőink kérése volt, hogy a valós mintadarabok kipróbálhatóak legyenek. A Coninvest a DVM Tervező irodájába szállított több minta széket, melyeket kipróbálva ki tudtuk választani a terasz és a belső tér székeit. A projektben szem előtt tartottuk a költségekre tervezést, egy meghatározott budget-ba kellett beleférnünk, és a Coninvest ebben is partner volt. Olyan bútor ajánlásokat kaptunk, melyek már eleve ebbe a költség keretbe férnek bele, de design, megjelenés, anyaghasználat szempontjából a mi belső térre vetített vízióinknak is megfeleltek.”
A projekt melyik momentumára emlékeztek vissza a legszívesebben?
„Nem egy pillanat volt a meghatározó, hanem a tervezési folyamatot végig kísérő érzés, amikor tudjuk, hogy az enteriőr karakteres vörösréz, terrakotta és dió tónusait az otthonosság érzésének megteremtéseképp válogatjuk össze, amikor minden apró részlet a végén a helyére kerül. Ha mégis egy momentumot kellene kiemelnünk, akkor talán az a pillanat emlékezetes, amikor a világítási próba estéjén, amikor a bútorok is a helyükre kerültek, a megrendelői oldal, a kivitelezési csapatunk és mi is úgy láttuk és éreztük, hogy megérte a projekten együtt dolgoznunk, mert a végeredmény az a kifinomult atmoszféra, mely a tervezői gondolatainkban a kezdetektől megjelent.”
Generál tervező és kivitelező: DVM Group
Belsőépítészeti tervezés: Fekete-Tóth Tímea és Kutasi-Kovács Petra – DVM Group
Fotók: Hlinka Zsolt