Íme a Cup&More mobil mosogatógép és szárítórendszer
Sokszor tapasztalhattuk már, hogy esztétikai és ízbeli különbség is van egy műanyag tányérról, plasztik evőeszközökkel, illetve egy porcelántányérról, minőségi késsel, villával elfogyasztott étel között.
Legalább nem kell mosogatni – gondolhatnánk elsőre, még talán spórolunk is a vízzel. Sajnos azonban ez nem igaz, ráadásul a műanyag, eldobható evőeszközök, szívószálak, zacskók elborítják az óceánt, környezetkárosító hatásuk óriási. Képzeljük csak el, hogy fesztiválokon, nagy rendezvényeken vajon hány köbméterre tehető a műanyag hulladékok mérete világszerte!
A jó hírünk az, hogy erre, a mindnyájunkat érintő problémára már van megoldás! Egy német feltalálónak, Michael Andersen-nek köszönhetően ma már lehetséges az, hogy a mosogató egységet mobilizájuk, a mosogatógép egyszerűen csak odagurul, ahol a piszkos edények felbukkannak. A „cup&more mobile cleaning unit” egy MEIKO gép továbbfejlesztett és szabadalmaztatott- M-iQ névre hallgató – berendezése, ami a feltaláló által kiegészített szárító rendszerrel is rendelkezik.
Legyen szó sörfesztiválról vagy karácsonyi vásárról, egy óra alatt 10.000 poharat is képesek ezzel a megoldással elmosogatni.
A fejlesztések nem ma kezdődtek, a MEIKO vezetősége a feltalálóval és néhány lelkes, vállalkozó szellemű, prominens szakemberrel karöltve folyamatosan egyeztet és együttműködik annak érdekében, hogy a környezetünk megóvásáért folytatott küzdelmük sikerrel járjon és e nemes céljuk megvalósuljon.
Két svéd fiatalember olyan speciális anyagból készült, újrahasznosítható poharak gyártásába kezdett, amelyek szilárdak és bírják a magas hőt. Ugyanakkor a legnagyobb problémát mégsem ez, hanem a szárítás megoldása jelentette. Hogy a pohár makulátlan tiszta, még csak félmegoldás. A maximális higiéniához az is hozzátartozik, hogy az eszközök nedvességmentesen elcsomagolhatóak és szállíthatóak is legyenek. Eleinte egy úgynevezett „shake-drying” technológiát alkalmaztak, de később ezt Andersen-nek sikerült továbbfejlesztenie úgy, hogy a poharak a lehető legszárazabban kerüljenek ki a mosogatógépből.
Örömmel olvastuk a MEIKO által kiadott sajtóközleményben, hogy Észak-Németországban már kialakítottak egy „intelligens csésze rendszert” is, ami központilag begyűjti a piszkos poharakat a vendéglátó egységektől és tisztákat visz cserébe. A mozgalomhoz már 200 pékség és kávézó is csatlakozott, Lipcsében pedig még további 60 üzlet vette át ezt a mintát.
A lelkesedés áttörte Németország határait és már Hollandiában is működik a rendszer oly módon, hogy egyre több pékség, kávézó, valamint étkeztetéssel foglalkozó nagyüzemi vállalkozás is csatlakozott ehhez a környezetvédelmet érintő globális áttöréshez. Mi nagyon reméljük, hogy a hatása nálunk sem marad el, és hogy egyre tudatosabban tudjuk ezeket a nemes törekvéseket idehaza is megvalósítani.